Nasıl satış yapabilirim?
Farmazon'da satış yapmak için herhangi bir mağaza ücreti yoktur, üyelerimiz ilan listeledikten sonra hemen satış yapmaya başlayabilirler. Alıcılar ürünleri kredi kartı ile satın alır ve kargo ile teslimat sonrasında onay ile birlikte para satıcının hesabına aktarılır. Tüm siparişler için fatura zorunludur. Satıcılar, Üyelik Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere, listeledikleri ürünün niteliğinden sorumludurlar.

Hangi ürünleri satabilirim?
Eczanelerde satılan tüm ilaç dışı ürünlerin satışı serbest olmakla birlikte, reçete ile satılan her tür ilacın satışı yasaktır. Detaylı listesi "Yasaklı Ürünler" sayfasında bulabilirsiniz. Yasaklı bir ürünün satışı halinde ilan derhal silinecek ve ilan sahibi uyarılacaktır. İhlalin tekrarı halinde Farmazon ilan sahibinin üyeliğini sonlandırma hakkını saklı tutar. 

Mevzuatta, internet sitemizde veya taşıma işini yapacak olan kargo şirketinin belirleyebileceği “taşınması yasak olan ürünler” listesinde yer alan ürünlerin satıcı tarafından satılıp gönderilmesi halinde, bundan doğabilecek her türlü sözleşmesel, hukuki ve cezai sorumluluk için Üye’ye rücu etme hakkımız mevcuttur.

Ürün listelerken nelere dikkat etmem gerekir?
Farmazon'da yer alan ürün bilgileri ile eklenen ilanın tutarlı olmasından satıcı sorumludur. Farmazon ilan içeriği, miad, fiyat, vb. hiçbir durumdan sorumlu değildir. 

Hasarlı kargoların Satıcı tarafından iade alınmaması halinde resmi mercilerce tahakkuk ettirilecek idari para cezaları, sözleşmesel, hukuki ve cezai sorumluluk için Üye’ye rücu etme hakkımız mevcuttur.

Farmazon ödemelerden komisyon alıyor mu?
Evet. Farmazon eczacıların düşük kar marjlarıyla çalıştığını bildiği için satıcıların ilanda belirttikleri fiyatlardan KDV dahil %5,9 komisyon alır. Bu oranın önemli bir bölümü güvenli ödeme hizmeti sağlayan aracı şirkete ve ilgili vergilere ödenmektedir. Kalan miktar ise Farmazon'un varlığını devam ettirebilmesi için alması gereken minimum orandır. 

Farmazon'da gelen ödemelerim güvende mi?
Kesinlikle. Farmazon kredi kartı ödeme altyapı desteğini Iyzico şirketi tarafından almaktadır. Iyzico Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir ödeme kuruluşlarından birisidir. Tüm ödemeleriniz Farmazon’un ve Iyzico’nun %100 güvencesi altında gerçekleşir. Farmazon Güvenli Ödeme Sistemi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ödemeler ne zaman hesabıma aktarılır?
Ödeme tutarı, alıcıların ürünlerin ellerine güvenli bir şekilde ulaştığını onayladıkları ve teslim sürecine bir itirazı olmadığı takdirde en erken ödeme tarihinden tam 7 gün sonra olmak koşulu ile kargoya veriliş tarihinden 5 gün sonra hesabınıza otomatik olarak aktarılır. 

Olası bir gecikme sebebiyle alıcı kargoyu bir haftadan uzun bir sürede teslim aldığını belirtirse ödeme tutarı satıcıya bu onaydan bir gün sonra aktarılır. 

Sattıklarım sayfası üzerinden tamamlanan siparişlerinizi görebilir, Hesap Hareketleri bölümünden ve Farmazon’dan gönderilen e-postalarla ödemelerin hesabınıza ne zaman aktarıldığını takip edebilirsiniz.

Fatura kesmek zorunda mıyım?
Evet. Farmazon'da tüm satışlar için fatura kesmek ve sipariş ile birlikte göndermek zorunludur. Her ne kadar yasal olarak açık/kapalı fatura diye bir uygulama bulunmasa da piyasada kabul görmüş uygulama gereğince faturaları kapalı, yani kaşeyi alt kısıma basarak gönderebilirsiniz.,

Siparişimdeki ürün stoğumda kalmamış. Ne yapmalıyım?
Gelen siparişteki ürünlerin tamamını gönderemeyecekseniz, ilgili ürünün adedini düşürerek siparişi güncelleyebilirsiniz. Bu durumda güncellenen sipariş yeniden alıcı onayına gönderilecektir. Alım yapan eczacımız güncellenen siparişi onayladığı takdirde ürünleri kargoya verebilirsiniz.

Eğer elinizde hiç stok kalmadıysa siparişi iptal edebilirsiniz. Bu durumda Farmazon Puanı'nızın olumsuz bir şekilde etkileneceğini unutmayın.

Nasıl daha fazla satış yapabilirim?

  • İlanlarınızda çeşitliliği arttırın; alım yapan eczacılarımız genellikle çeşitli ürünleri birlikte satın almak istiyorlar.
  • Özel Kategorilerin altında bulunan En Çok Satılan 30 Ürüne göz atın; bunlar her zaman eczanede bulunması gereken ürünler olduğu için listenizde bulunması sipariş tutarını yükseltecektir.
  • İlanlarınıza fotoğraf eklemeye özen gösterin; fotoğrafı bulunmayan ilanların daha az satıldığını birçok kez gözlemleme fırsatımız oldu.
  • Bedava kargo kampanyası belirleyin; bu tutar ne kadar düşük olursa alım yapan eczacılarımız için o kadar ilgi çekici oluyor.
  • Listenizde bulunan ilanlardan en azından birinde en uygun fiyatı yakalamayı hedefleyin.
Aradığınız yanıtı buldunuz mu?